Chystáte sa čoskoro do hôr? Máte s posledným výletom zlé skúsenosti, a preto by ste sa tentoraz chceli lepšie pripraviť? Alebo možno to bude váš prvý výlet tohto druhu? Predpokladáme, že vaše vychádzky by mali byť štandardné, bez prekvapení. Nechcete financovať ďalšie atrakcie prostredníctvom neadekvátnej prípravy. Ako by ste sa teda mali na takúto expedíciu pripraviť?

Ak v horách, tak len cibuľu

Horské počasie a jeho veľká premenlivosť vyžadujú, aby sme používali praktické riešenia. V tomto prípade bude štýl v štýle cibule fungovať dobre, pretože dáva veľký manévrovací priestor. Namiesto jedného hrubého saka si radšej dajte dva alebo tri kusy ľahšieho oblečenia, vďaka ktorému budete môcť rýchlejšie reagovať na zmeny počasia, čím sa zníži riziko prehriatia alebo naopak, ochladenie tela.

Odvádzajte vlhkosť základnými vrstvami

Počnúc prvou vrstvou sa oplatí kúpiť termoaktívne spodné prádlo, ktoré odvádza vlhkosť od tela. Nevhodné sú bavlnené tričká, ktoré absorbujú vodu a neprepúšťajú ju ďalej. V záujme vlastného pohodlia sa teda postarajte o príslušné základy. Takéto spodné prádlo nájdete v každom obchode so športovým oblečením, pretože okrem horskej turistiky sa často používa aj na šport, napríklad na beh.

Udržujte v teple s rúnom

Na termoaktívnu vrstvu sa oplatí obliecť si rôzne druhy svetrov, mikín alebo flísu – budú vykonávať tepelnú funkciu a zahrejú vás, keď to budete potrebovať. Nezabudnite, že teplota na horách je nižšia a premenlivá, takže aj na dovolenke sa uistite, že máte niečo, čo vás zahreje. Nezabudnite na vonkajšiu vrstvu, ktorá by mala chrániť pred vetrom a zrážkami. Ak svieti slnko, vezmite si ho do batohu. Nikdy neviete, kedy to budete potrebovať.

Pohodlné nohavice

Ak plánujete prechádzky po horách, zvoľte pohodlné a ľahké nohavice ušité tak, aby neobmedzovali v pohybe. Keď vezmeme do úvahy fyzickú námahu, ich priedušnosť bude veľkou výhodou. V teplejších obdobiach budú šortky lákavou možnosťou – nezabúdajte však, že vyššie v horách môže byť úplne iné počasie a predovšetkým silný vietor. V tomto prípade budú lepšie modely nohavíc z rýchloschnúcich materiálov, ktoré tiež poskytujú lepšiu ochranu pred nárazmi. Ak sa ochladí, zamyslite sa nad nejakou izoláciou. Termoaktívne spodky alebo legíny budú fungovať skvele.

Trekové topánky zaručujú úspešné túry

Pred odchodom si zaobstarajte pohodlnú trekovú obuv, ktorá vám stabilizuje členok a ochráni vás pred zbytočným zranením. Vyhnite sa však situácii, v ktorej si na cestu položíte novo kúpené topánky. Spustite ich skôr a uistite sa, že nedostanete žiadne výtlačky. Nezabudnite na menšie „príplatky“, ktoré zlepšia komfort cestovania. Pokrývka hlavy primeraná podmienkam, šatky, slnečné okuliare alebo dokonca krém s vhodným filtrom. V chladnejších mesiacoch budú potrebné teplé rukavice a šál.

S takto zabaleným kufrom vás neprekvapia žiadne poveternostné podmienky. Nezabudnite sa obliecť zvrchu a nebráňte tomu, aby sa vám do batohu zbalila teplejšia bunda, nikdy neviete, ako sa zmení počasie. Vezmite si so sebou dobrú náladu a užite si úspešný, aktívny víkend!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *